„Az előrejelzések szerint szombat estig további esőzésekre számíthatunk. Ezek intenzitása csütörtök estétől emelkedhet, szombaton pedig akár havas esőre is válthat. Ennek ellenére egyik, a Vízügyi Igazgatóság felügyelete alá eső vízfolyás esetén sem kell attól tartani, hogy azok kilépjenek a medrükből", nyilatkozta szerda délután a Szatmár.ro-nak Adrian Masca, a Vízügyi Igazgatóság Szatmár megyei kirendeltségének sajtószóvivője. Elmondta, hogy amíg a Krasznán nem volt jelentős szintemelkedés, addig a Túron és a Szamoson megnőtt a vízhozam. Utóbbin kedd délután tetőzött a vízszint, amikor elérte a 334 centimétert. A szerdai esőzések ellenére a Túron is csökken a vízszint - itt a hétvégén tetőzött.
„Amennyiben továbbra is nagy mennyiségű csapadék esik, akkor elképzelhető, hogy az országhatár környékén a Kraszna kilépjen a medréből, ám jelentősebb árvízre akkor sem kell számítani. A Túr esetében nem valószínű, hogy kiöntsön", magyarázta Masca.
Az elmúlt hét végén Nagytarnán a Tarna patak lépte át töltését és árasztotta el a szántóföldeket, míg a Batarcs patakon egy alacsony híd miatti torlódás következtében került víz alá mintegy öt hektár mezőgazdasági terület és négy udvar - a lakóházakat azonban nem veszélyeztette.
Jóval nagyobb gondot okoz azonban a talajvíz és a tönkrement vízelvezető rendszerek miatt felgyülemlett csapadék: a hétvégén Halmi, Túrterebes és Kisgérce községekben 910 hektárnyi terület állt víz alatt. A helyzetet súlyosbította, hogy az érvényben lévő törvények szerint az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF) csak azokról a területekről pumpálhatta le a folyadékot, amelyek tulajdonosaival szerződéses viszonyban áll. Mivel ilyen egy sincs, Eugeniu Avram prefektus elrendelte a pumpák beindítását Kökényesd, Túrterebes és Nyírestanya közelében.
A prefektúra tájékoztatása szerint szerdán közel 290 hektár mezőgazdasági terület áll víz alatt Turc, Batarcs és Nagytarna községekben. Ebben a térségben az elmúlt napokban több, mint 45 liter csapadék hullott négyzetméterenként.
A kormánybiztos elrendelte az árkok, vízelvezetők akadálymentesítését is. Felszólítja az ott lakókat, lehetőleg kerüljék a kutakból való ivást és itatást. Felhívta a Szatmár megyei Közegészségügyi Igazgatóság figyelmét, hogy fokozott figyelemmel ellenőrizzék és fertőtlenítsék a kutakban lévő vizet az árhullám levonulását követően.
Szatmár megyében legutóbb a Tarna patak okozott árvizet, amikor február elején 150 hektár szántóföldet öntött el.